Достапни линкови

Серена Вилијамс победник на Ролан Гарос


Американската тенисерка Серена Вилијамс е победник на Отвореното првенство на Франција што се игра на терените на Ролан Гарос во Париз. Таа во финалето ја совлада бранителката на титулата, Русинката Марија Шарапова со 2:0 во сетови (6:4, 6:4). Ова е втора победа на Серена на овој Грен слем турнир, по пауза од 11 години.
Во машкото финале утре се среќаваат Шпанците Рафаел Надал и Давид Ферер.
XS
SM
MD
LG