Достапни линкови

Собрание на Централното претседателство на ДПА


На редовно собрание, централното претседателство на Демократската партија на Албанците денеска донесе повеќе одлуки што ќе бидат спроведени во наредниот период. Меѓу поважните се намалување на бројот на членови на централното претседателство и промени и регрутирања во ограноците кои на изборите имале послаби резултати.
Претседателот на ДПА Мендух Тачи изјави дека од средбата помеѓу првите луѓе на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев не произлегло ништо значајно, додавајќи оти СДСМ е пред распаѓање и ќе му треба сериозна реорганизација. Лидерот на ДПА нагласи дека би прифатил евентуални средби со Груевски и Заев, но дека во овој момент нема за што да се разговара.
XS
SM
MD
LG