Достапни линкови

Филе го предупреди Ердоган да не употребува сила


Таксим, 07.06.2013
Евро-комесарот за проширување, Штефан Филе го предупреди турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган дека употребата на сила против демонстрантите не е соодветно за демократијата. Филе ова го истакна на конференција во Истанбул. Ердоган пак, на истата конференција, изјави дека тој е отворен за секого со демократски барања, но оти е против тероризам, насилство и вандализам.
XS
SM
MD
LG