Достапни линкови

Тензично пред општина Центар


Денеска пред скопската општина Центар се одржуваат демонстрации поради тоа што некои невладини орагнизации сметаат дека градоначалникот Жерновски, со најавените измени на ДУП-от, со кој се предвидува враќање на зелените површини, Општината, ќе започне со уривање на црквата Св.Констатин и Елена. Протестите се одржуваат и покрај тоа што од општината информираа дека со предлог- одлуката за укинување на ДУП-от, воопшто не подлежи на укинување на објекти кои се во градба и за кои е издадена документација. Како и да е, се јавува дека пред општина Центар атмосферата била тензична.
XS
SM
MD
LG