Достапни линкови

Меѓу двете Кореи повторно функционира „жешката“ линија


Северна Кореја повторно ја отвори жешката линија преку Црвениот Крст со Јужна Кореја.
Таа беше затворена по последните тензии поврзани со нуклеарните тестови на Пјонгјанг и по тоа воведените санкции на Обединетите Нации.
Во недела се очекуваат разговори меѓу двете страни за отворање и на заедничкиот фабрички комплекс Каесонг во зоната на мешу двете Кореи.
XS
SM
MD
LG