Достапни линкови

Грузискиот министер Аласаниа допатува во Авганистан


Грузискиот министер за одбрана Иракли Аласаниа допатува во Авганистан каде што 7 грузиски војници загинаа кога бомбаш самоубиец детонирал експлозив во помал камион во јужен Авганистан.
Одговорноста за нападот, синоќа во провинцијата Хелманд кај Навзад ја превзедоа талибанците. Во сличен инцидент таму минатиот месец загинаа 13 војници од бившите советски републики.
Досега вкупно во Авганистан служејќи во мисијата ИСАФ, загинаа 30 грузиски војници.
XS
SM
MD
LG