Достапни линкови

ЕУ: 400 милиони евра помош за Сирија и соседните земји


Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо
Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо денеска во Брисел соопшти дека Комисијата одобрила дополнтелна помош од 400 милиони евра за Сирија и соседните земји. „Станува збор за пакет хуманитарна и друга помош за најпогодените од кризата во Сирија. Тоа особено се однесува за Либан и Јордан“, изјави Баросо кој уште еднаш ја повтори потребата од итно решавање на конфликтот во Сирија.
XS
SM
MD
LG