Достапни линкови

Монтсерат Кабаље персона нон грата во Азербејџан


Монтсерат Кабаље
Официјален Баку ја прогласи познатата шпанска оперска дива Монтсерат Кабаље за персона нон грата откако таа го посети азербејџанскиот сепаратистички регион Нагорно Карабах. Според Баку, менаџерите на Кабаље биле предупредени на можните последици доколку ја посети, како што се наведува, таа азербејџанска окупирана територија. Нагорно Карабах е енклава во Азербејџан која е претежно населена од ерменци.
XS
SM
MD
LG