Достапни линкови

Протести против законот за абортус „Мое тело, моја одлука“


Дел од невладините организации кои се против предлог-законот за прекин на бременоста, денеска повторно протестираа пред Собранието на Македонија. Блокирајќи ја улицата пред Парламентот, тие извикуваа „Мое тело, моја одлука“ и „Повлечете го законот“. Тие сметаат дека со законот се ограничуваат правата на жената и затоа бараат Собранието да не дискутира, а предлагачот, Министерството за здравство, да го повлече.

XS
SM
MD
LG