Достапни линкови

Сириските бунтовници завзеле граничен премин на Голан


Голан - линија на прекинот на огнот меѓу Сирија и Израел
Израелското воено радио јави дека сириските бунтовници го ставиле под контрола централниот премин Кунеитра на линијата на прекинот на огнот на Голанската висорамнина меѓу Сирија и Израел.
Информацијата е потврдена и од австриското министерство за одбрана чии војници патролираат на Голан во рамките на мисијата на ОН.
Од друга страна, оваа информација ја негира сириската државна телевизија. Преминот Кунеитра е единствен директен премин меѓу Израел и Сирија.
XS
SM
MD
LG