Достапни линкови

Ердоган се враќа во Турција - протестите се интензивираат


Истанбул - Мустафа Кемал Ататурк
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се враќа во Турција од турнеата по Северна Африка каде на масовни демонстрации се бара негова оставка. Анти владините протести, кои Ердоган ги нарече анти демократски, како што се јавува, добиваат на интензитет.
Од друга страна, заменикот на Ердоган, Булент Аринч им се извини на демонстрантите за полициското насилство.
На протестите од вчера им се приклучија и илјадници работници организрани од Синдикатите.
XS
SM
MD
LG