Достапни линкови

Сирискиот режим ја вратил контролата врз Кусеир


Кусер
Сиријската државна телевизија јави дека владините сили ја вратиле контролата врз стратегискиот град Кусеир, во близина на границата со Либан. На ова, како што се додава, му претходела три неделна офанзива против сиријските бунтовници. Во минатиот месец проиранската либанска шиитска милитантна група Хезболах соопшти дека нејзини борци им се приклучиле на владините сили во битката за Кусеир, клучен град преку кој бунтовниците се снабдувале со оружје.
XS
SM
MD
LG