Достапни линкови

Бајден со апел до турската влада


Џо Бајден
Американскиот потпретседател Џо Бајден ја повика турската влада да ги почитува правата на политичките опоненти по репресиите на антивладините протести во Турција. „Иднината на Турција му припаѓа на народот на Турција и на никого друг. САД не се индиферентни за тоа како ќе се развиваат настаните, рече Бајден пред Американско-турскиот совет, додавајќи: „Денес Турција има шанса да покаже дека нема потреба да избира меѓу економскиот развој и демократијата, системот што дава власт на победниците на избори и паралелно со тоа ги затвора оние кои се во опозиција“.
XS
SM
MD
LG