Достапни линкови

Шариф ја презема премиерската позиција во Пакистан


Наваз Шариф.
Наваз Шариф денеска треба да положи свечена заклетва и официјално да ја преземе премиерската позиција во Пакистан. Неговата партија, Пакистанска муслиманска лига-Н, победи на минатомесечните парламентарни избори во земјата и освои мнозинство во 342-члениот парламент. Шариф се враќа на власт по 13 години, откако беше соборен со воен удар. Изборите од 11 мај се прв демократски трансфер на власта од независноста на Пакистан во 1947 година.
XS
SM
MD
LG