Достапни линкови

Во Вашингтон разговори за Нагорно-Карабах


Кери во понеделникот имаше средба и со азербејџанскиот колега Елмар Мамадјаров.
Американскиот државен секретар Џон Кери синоќа му беше домаќин на ерменскиот министер за надворешни работи, Едвард Налбандијан. Тие разговарале за застојот околу Нагорно-Карабах, отцепената територија од Азербејџан која е населена со етнички Ерменци.
Кери и Налбандијан, исто така, разговарале и за економските врски, ако и за зајакнувањето на демократијата во Ерменија.

Кери во понеделникот имаше средба и со азербејџанскиот колега Елмар Мамадјаров, на која разговарале за можните чекори за решавање на конфликтот.
XS
SM
MD
LG