Достапни линкови

Ајатолахот Хамнеи - не правете отстапки кон Запад


Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи изјави дека следниот претседател на Иран треба да се избегнува да прави отстапки кон Запад.
Тој во телевизискиот говор по повод годишнината од смртта на ајатолахот Хомеини, основачот на исламската револуција, изјави дека подготвеноста на дел од претседателските кандидати да се направат такви отстапки била "грешка" која ако не се направела немало да има тензии околу нуклеарната програма на Техеран.
Минатата недела, претседателски кандидат Али Акбар Велајати, а советник Камнеи, повика на "помирување со светот" за решавање на проблеми како невработеноста и високата инфлација. Камнеи, исто така, изјави дека "непријателите на Иран" имаат намера да прават проблеми за време на 14 јуни избори.
XS
SM
MD
LG