Достапни линкови

САД екстрадираа во БиХ осомничен воен злосторник


САД го екстрадираа во БиХ осомничениот за воени злосторства, 50-годишниот Сулејман Мујагиќ, поранешен регионален командант. Мујагиќ е обвинет за убиства на невооружени цивили и тортура за време на босанската војна во март 1995 година.
Тој живеел во американската држава Њујорк од 1997 година, пред да биде уапсен во ноември минатата година. Мујагиќ ги негира обвинувањата против него.
XS
SM
MD
LG