Достапни линкови

Вашингтон и Берлин со пораки до Москва за оружјето за Сирија


Џон Кери
САД и Германија ја предупредија Русија дека давањето „напреден ракетен систем“ на режимот на сирискиот претседател Башар Ал Асад би можело да им наштети на напорите да се стави крај конфликт на Сирија.
Оваа порака денеска ја испратија шефовите на дипломатиите на САД и Германија Џон Кери и Гвидо Вестервеле.
Вашингтон и Москва, инаку се обидуваат да организираат мировни преговори за Сирија во јуни во Женева.
XS
SM
MD
LG