Достапни линкови

Во Либан одложени изборите поради ситуацијата во Сирија


Либанскиот парламент ги одложи јунските парламентарни избори до крајот на 2014 поради зголемените тензии во врска со граѓанската војна во соседна Сирија. Либан е длабоко поделен меѓу противниците и поддржувачите на сирискиот претседател Башар ал-Асад.
Милитанти од либанската шиитска група Хезболах се борат во Сирија заедно со силите на Асад. Во Триполи имаше и судири меѓу либанските приврзаници и противници на сирискиот претседател Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG