Достапни линкови

Вонредна состојба во дел од Киргизстан


Претседателот на Киргизстан Алмабек Атамбаев прогласи вонредна состојба во северниот дел Јети Огуз каде што дојде до масовни судири меѓу полицијата и локалното население. Се наведува дека дел од демонстрантите ја зазеле електричната централа и ја прекинале струјата за рудникот со злато Кумтор кој е во соспственост на една канадска компанија. Демонстрантите бараат од компанијата да им изгради патишта и училишта.
XS
SM
MD
LG