Достапни линкови

Хаг: Ослободени Станишиќ и Симатовиќ


Хашкиот трибунал денеска го ослободи бившиот начелник на Службата за државна безбедност на Србија, Јовица Станишиќ и неговиот соработник Франко Симатовиќ, од обвиненијата за воени злосторства врз несрпското население во војните Босна и Херцеговина и во Хрватска, од 1991-ва до 1995-та година. Судијата Алфонс Ори денеска нареди нивно итно пуштање од затвор, бидејки за овие двајца поранешни соработници на Слободан Милошевиќ не било докажано обвинението дека планирале и наредувале воени злосторства.
XS
SM
MD
LG