Достапни линкови

Британскиот министер Хејг во Белград


Вилијам Хејг
Шефот на британската дипломатија Вилјам Хејг денеска е во посета на Белград каде ќе разговара со највисоките претставници на Србија во врска, а во врска со нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина, како и за продолжување на европските интеграции на Србија. Претходно Хејг го поздрави планот за спроведување на договорот меѓу Белград и Приштина и повика на негово брзо имплементирање. Тој оцени дека само вистинското подобрување на ситуацијата на теренотќе го гарантира напредокот кон членството во Европската Унија, како и безбедноста и стабилноста на граѓаните на Србија и Косово.
XS
SM
MD
LG