Достапни линкови

Москва со критики до Вашингтон за резолуцијата за Сирија


Лавров и Кери
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров жестоко ја критикуваше американската резолуција предложена во ОН со која се осудува користењето на борците на Хезболах од страна на сирискиот режим.
Со резолуцијата, Вашингтон активно промовира лоша иницјатива, вели Лавров. Резолуцијата, која е подржана и од Турција и Катар, предупредува дека присуството на странски борци во Сирија "претставува сериозна закана за регионалната стабилност."
XS
SM
MD
LG