Достапни линкови

Во Северен Вазиристан убиен вториот по ранг командант Вали Рахман Мехсуд.


Како што јави Радио Слободна Европа –Радио Машал повикувајки се на талибански извори, во напад со беспилотно летало е убиен во Северен Вазиристан е убиен вториот по ранг командант Вали Рахман Мехсуд.
Претходно беше јавено дека најмалку 6 лица загинаа при напад со американско беспилотно летало врз милитанти во Пакистан во близина на границата со Авганистан. Како што се јавува, ова е прв напад со беспилотно летало по изборите на 11 Мај. Според анонимни извори, две ракети биле истрелани врз куќа во Миран Шах, главно место во областа Северен Вазиристан.
За пакистанските власти овие напади преставуваа кршење на суверенитетот додека за САД тие се ефективен начин за справување со исламските милитанти.
XS
SM
MD
LG