Достапни линкови

Русија разочарана од укинувањето на ЕУ ембаргото за оружје за Сирија


Официјална Москва соопшти дека укинувањето на ембаргото на Европската унија за бунтовниците во Сирија директно ќе им наштети на шансите за одржување мировна конференција. Русија и Вашингтон заеднички се обидуваат да издејствуваат конференција во идниот месец во Женева. Во истовреме, Москва соопшти дека снабдувањето на сиријскиот режим со руски антиракетни системи е стабилизирачки фактор против евентуална странска интервенција во Сирија.
XS
SM
MD
LG