Достапни линкови

Нова серија експлозии во Багдад, над 50 загинати


Во серија експлозии на автомобили бомби во населби во Багдад, претежно населени со Шиити, денеска загинале најмалку 50 луѓе, соопштија полициски и болнички извори во Ирак. Никој не ја превзел одговорноста за денешните десетина експлозии. Исламистички бунтовници од редовите на Сунитите и ирачкото крило на Ал Каеда ги интензивираа нападите врз Шиитите во последно време, со цел да разгорат поголема меѓу-верска конфронтација во Ирак.
XS
SM
MD
LG