Достапни линкови

Светот мора да ги заштити цивилите во Сирија


Високиот комесар на ОН за човекови права Нави Пилај
Високиот комесар на ОН за човекови права Нави Пилај денеска во Женева изјави дека меѓународната заедница е одговорна за заштитата на цивилите во Сирија. Таа побара од Советот за безбедност на Обединетите нации да преземе акција за запирање на ужасните кршења на човековите права во таа земја. Пилај ова го изјави на отворањето на тринеделната сесија на Советот за човекови права на Светската организација. Соединетите држави, Турција и Катар побараа ситуацијата со човековите права во Сирија да биде разгледна под итно со оглед на катастрофалните последици од тамошниот двегодишен конфликт.
XS
SM
MD
LG