Достапни линкови

Калашњиков во болница


Михаил Калашњиков
Михаил Калашњиков, пронаоѓачот на најпознатата и најкористена автоматска пушка во светот АК47 е хоспитализиран во регионалната клиника во Изхевск, главен град на руската република Удмуртија. Докторите не соопштија детали за здравствената состојба на 93 годишниот Калашњиков. АК47 за прв пат се појави во јавноста во 1947 година.
XS
SM
MD
LG