Достапни линкови

Чешкиот премиер Нечас на разговори со Путин


чешкиот премиер Петр Нечас
Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Сочи ќе разговара со чешкиот премиер Петр Нечас, главно за економската соработка. Особено внимание предизвикува прашањето за изградбата на уште еден блок на нуклеарната централа Темелин за што конкурираат американско јапонската корпорација Вестингхаус и чешко рускиот конзорциум МИР 1200. Вчера Нечас во Москва имаше средба со неговиот руски колега Дмитри Медведев.
XS
SM
MD
LG