Достапни линкови

Лајчак: Проширувањето на ЕУ е без алтернатива


Шефот на словачката дипломатија Мирослав Лајчак изјави дека проширувањето на Европската унија мора да продолжи се додека земјите од Западен Балкан не стекнат полноправно членство и оти проширувањето на Унијата е без алтернатива. Toj на конференцијата во Ирска посветена на Западен Балкан истакна дека сите досегашни проширувања биле успешни затоа што зајакнале не само новите членки, туку и целата Унија.
XS
SM
MD
LG