Достапни линкови

Одржана кратка Парада на гордоста во Киев


Илустрација
Околу 50 активисти од ЛГБТ заедницата во Украина денеска учествуваа во маршот на Парада на гордоста во Киев и покрај забраната од власта. Парадата траеше помалку од еден час со силно полициско обезбедување. Во четвртокот судот во Киев ја потврди забраната издадена од градските власти за одржување на Парадата со објаснување дека може да предизвика насилство и нарушување на јавниот ред и мир.
Минатата година настанот беше откажан откако група на насилници излегоа на контрапротести.
XS
SM
MD
LG