Достапни линкови

Во Скопје протести поради екстерното тестирање


Пред спомен куќата на Мајка Тереза започна протест на ученици од основни и средни училишта организирани преку социјалните мрежи денеска наречен „Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“
Тие, бараат негово укинување за што имаше протести и низ неколку градови низ Македонија. Екстерното тестирање, инаку, почнува во понеделник.
Според владата, тоа треба да донесе придобивки за учениците, наставниот кадар, училиштето и целиот образовен систем.
Целта била да се добијат реални податоци каде затајува системот и каде може да се подобри.
XS
SM
MD
LG