Достапни линкови

Во Казахстан осуден новинар на 15 дена затвор


Астана
Судот во Астана - Казахстан го осуди на 15 дена затвор новинарот Берик Жагупаров поради учество во не дозволени протести, изјави за Радио Слободна Европа неговиот адвокат.
Жагупаров изјави дека е невин, бидејки тој го покриваше протестот како независен новинар.
Станува збор за протести поради високи банкарски хипотеки од страна на сопственици на домови.
XS
SM
MD
LG