Достапни линкови

Македонија ги чевствува Свети Кирил и Методиј


Vatican -- A general view of St. Peter's square during Pope Francis' grandiose inauguration mass at the Vatican., 19Mar2013
Во Македонија денеска се одржуваат низа манифестации во чест на сесловенските просветители Кирил и Методиј во Рим.
Традиционално и во Рим се одржува манифестација „Македонија во чест на Свети Кирил“, кој ја отвори претседателот на Собранието Трајко Вељановски.
Денеска е молебенот на гробот на свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“, а македонската делагација ќе биде примена од папата Франциско.
Поклонението на гробот на Свети Кирил во Рим е централниот настан во чествувањето на Денот на просветителите Кирил и Методиј.
Првпат е организирано во 1969 година за 1100 години од смртта на свети Кирил и оттогаш секоја година на 24 Мај се одбележува со највисоки почести од црковно-државна делегација.
Годинава се одбележуваат 1144. години од смртта на сесловенскиот просветител Свети Кирил.
XS
SM
MD
LG