Достапни линкови

Седумаесет повредени во силна бура во Романија


Во силната бура што го зафати јужниот дел на Романија повредени се најмалку 17 лица. Околу 45 населени места во јужните окрузи Илфов и Ѓургево останале без електрична енергија. Националната метеоролошка служба објави предупредување „портокалов код“ за округот Илфов и градот Букурешт.
Голем дел од луѓето се повредени при уривање на шатор во кој бил организиран пазар за облека. Паднатите дрвја оштетиле неколку автомобили во романскиот главен град и предизвикале прекин во напојувањето со гас во дел од градот.
XS
SM
MD
LG