Достапни линкови

Кери се сретна со палестинскиот лидер Абас


Американскиот државен секретар Џон Кери и палестинскиот претседател Махмуд Абас
Американскиот државен секретар Џон Кери денеска оствари средба со палестинскиот претседател Махмуд Абас во Рамалах на Западниот брег со цел да изврши притисок за продолжување на мировните преговори на земјата со Израел. Кери претходно се сретна и со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.
Тој изрази надеж дека напорите ќе помогнат за воспоставување мир во регионот и покрај скептицизмот и разочараноста во минатите години. Кери не најави некоја конкретна стратегија како двете страни повторно да седнат на преговарачката маса.
XS
SM
MD
LG