Достапни линкови

Попоски на Конференција за предизвиците на Западен Балкан


Министерот за надворешни работи Никола Попоски
Министерот за надворешни работи Никола Попоски утре во Даблин ќе учествува на Конференцијата “10 години по Солун: Oценка на ЕУ перспективата и предизвиците во Западен Балкан“, што се одржува во рамки на Ирското претседателство со ЕУ. Според соопштението, целта на конференцијата е да се одбележи 10-годишнината од донесувањето на Солунската агенда за процесот на проширување на ЕУ со земјите од Балканот, да се оцени постигнатиот напредок, тековните предизвици и перспективите за успешно заокружување на процесот. Попоски ќе има обраќање на сесијата посветена на иднината на проширувањето на Унијата со земјите од Балканот.
XS
SM
MD
LG