Достапни линкови

Истанбул: дебата на сириската опoзиција


the Munich Security Conference on February 1, 2013 in Munich, s
Сириската опозиција денеска ги зпаочнува тридневните разговори во Турција. Националната коалиција ќе дебатира во Истанбул дали да учествува на конференцијата чија цел е окончување на сирискиот конфликт а која ја организираат Русија и САД. Министрите за надворешни работи од повеќето земји ги поддржуваат бунтовниците кои се борат против сирискиот лидер Башар ал Асад. Пријателите на Сирија го повикуваат Иран и сојузниците од Хезболах да ги повлечат борците од нивната територија и го нарекоа нивнотот вооружено присуство во земјата закана за регионалната стабилност.
XS
SM
MD
LG