Достапни линкови

Таџикистан-опозициски лидер во притвор до судењето


Врховниот суд во Таџикистан
Таџикистанскиот опозицски лидер и бизнисмен Заид Саидов ќе биде задржан во притвор два месеца до судењето. Неговиот адвокат соопшти дека судот во Душанабе донел одлука Саидов да не биде пуштен со кауција. Тој беше упасен во неделата под обвинение за корупција и му беше одземен парламентарниот имунитет. Саидов ги негира обвинувањата кои според него се политички мотивирани.
XS
SM
MD
LG