Достапни линкови

Во Казахстан притворен новинар на Слободна Европа


Оркен Жоуамерген
Дописникот на Радио Слободна Европа е притворен во Астана, Казахстан, додека покривал протест на сопственици на домови против, како што сметале, нефер хипотекарните практики.
Оркен Жоуамерген бил принуден од полицијата да влезе во автобус, заедно со неколку демонстранти. Десетици сопственици на куќи од Казахстан демонстрираа пред владата и парламентот во Астана.
Тие бараат Владата да интервенира врз големите каматните стапки и запленувања на домовите. Меѓу уапсените се и лидерите на движењето „ Оставете им ги домовите на луѓето“.
XS
SM
MD
LG