Достапни линкови

САД-транзит центарот во Киргистан според договорот


Американски војници на аеродромот во Киргистан
Американскиот Стејт Департмент не сака да шпекулира за натамошните чекори на киргистанските власти, кои соопштија дека САД нема повеќе да го користат аеродромот во близина на Бишкек како транзит центар. Според Стејт Департментот, транзитниот центар ќе продолжи да функционира според договорот, односно да им пружа поддршка на меѓународните сили во Авганистан. Киргистан најави дека од јули во 2014 година аеродромот повеќе нема да се користи за транзит на војници и опрема во Авганистан.
XS
SM
MD
LG