Достапни линкови

Лавров-сириската опозиција да учествува на конференцијата


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека е од особена важност претставници на сириската опозиција да земат учество на мировната конференција без да постават некакви предуслови. Според него, и Иран мора да биде меѓу земјите поканети на конференцијата, која САД и Русија се обидуваат да ја организираат со цел да се најде решение за конфликтот во Сирија, во кој загинаа повеќе од 80 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG