Достапни линкови

Вестервеле-паралелните структури на Косово да се отстранат


Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле за време на посетата на Косово
Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле по средбата со косовскиот премиер Хашим Тачи во Приштина изјави дека „категорички бара“ Србија да ги расформира паралелните структури на северот на Косово. Тој порача дека Белград и Приштина би требало да се заложат за спроведување на бриселскиот договор. Според него, Германија го поддржува Косово во сите области. Вестервеле во Приштина допатува по посетата на Белград.
XS
SM
MD
LG