Достапни линкови

Серија напади во Ирак, 62 жртви


Во серија на бомбашки напади во Ирак загинале најмалку 62 лица. Во експлозија на автобуска станица и на пазар во шиитски населби во Багдад загинале 39 лица, а 120 биле повредени. Во градот Басра загинале 13 лица во два оделни напади со автомобил бомба. Тензиите меѓу сунитското и шиитското население се зголемени откако американските трупи се повлекоа од земјата во декември во 2011 година.
XS
SM
MD
LG