Достапни линкови

Пакистан-кауција за Мушараф во случајот со убиството на Буто


Первез Мушараф
Пакистанскиот суд на поранешниот лидер на земјата Первез Мушараф му додели кауција од 20 илјади долари во случајот поврзан со атентатот на поранешниот премиер Беназир Буто. Мушараф е обвинет дека не успеал да овозможи адекватно обезбедување за Буто, која беше убиена за време на кампањата за претседателските избори во 2007 година.
Мушараф ги негира обвинувањата, кои според него се политички мотивирани. И покрај кауцијата тој ќе остане во домашен притвор, бидејќи е обвинет во други два случаи.
XS
SM
MD
LG