Достапни линкови

Вестервеле-на Србија и се нуди историска можност


Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле
Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле по средбата со српскиот премиер Ивица Дачиќ изјави дека на земјата и се нуди историска можност и оти треба да ја искористи.
Но, според него, потребно е да се видат конкретни чекори при имплементација на договорот меѓу Белград и Приштина, кој е клучен предуслов за добивање датум за Србија за влез во ЕУ. Вестрвеле порача дека Европската унија и Бундестагот не можат да донесат праведна одлука доколку нема опипливи резултати.
XS
SM
MD
LG