Достапни линкови

Партијата на Кан победник на изборите во Карачи


Имран Кан
Партијата на поранешната крикет ѕвезда Имран Кан победи на повторното гласање во најголемиот пакистански град Карачи. Гласањето беше одржано под силно полициско обезбедување во 43 изборни места.
Партијата на Кан, Техрек Инсаф бараше повторно гласање по наводната измама од страна на доминантната партија во Крачи, Движењето Мутахида Кауми на изборите на 11 мај. Според неофицијалните резултати партијата на Кан освоила 77 илјади гласови.
XS
SM
MD
LG