Достапни линкови

Украинските пратеници против геј парада


Украинскиот парламент
Украинските пратеници потпишаа петиција во која се повикува градоначалникот на Киев да го забрани одржувањето на геј парада на 25 мај. Според петицијата, таквите настани може да прераснат во насилни судири меѓу оние кои ги поддржуваат хомосексуалците и оние кои се против нив. Во минатата недела Парламентот ја одложи дебатата за новиот закон за антидискриминација откако имаше антигеј протести пред зградата.
XS
SM
MD
LG