Достапни линкови

Кина: Северна Кореја да ги ослободи кинеските рибари


Кина побара од Северна Кореа да ги ослободи шеснаесеттемина кинески рибари кои биле киднапирани пред две недели. Официјалната кинеска новинска агенција Синхуа соопшти дека кинеската амбасада во Пјонгјанг преговарала со севернокорејските власти за што поскорашно ослободување на рибарите. Според некои наводи, рибарите биле киднапирани од вооружени севернокорејци кои барале откуп од околу 100 илјади долари.
XS
SM
MD
LG