Достапни линкови

Карзаи во Индија во врска со тензиите со Пакистан


Претседателот Хамид Карзаи денеска ја започнува неговата посета на Индија каде што треба да побара поголема асистенција од таа земја за авганистанските армиски сили.Три дневната посета е во врска со тензиите меѓу Авганистан и Пакистан. Двете земји се обвинуваат меѓусебено поради илегални преминувања на границата, а авганистански полицаец беше убиен овој месец. Двете страни исто така се обвинуваат за пружање подршка на милитантите .Авганистан и Индија потпишаа договор за стратешко партнерство во 2011 кое вклучува индиска обука на авганистанските безбедносни сили.
XS
SM
MD
LG